Własne czcionki w przeglądarkach internetowych

W Internecie dostępnych jest coraz więcej darmowych czcionek, które możemy wykorzystać w naszych serwisach Internetowych wzbogacając tym samym jego wygląd. Najczęściej zapisane są w formacje TTF (TrueType). Większość przeglądarek nie ma problemu z wyświetlaniem ich. Niestety problem pojawia się z Internet Explorerem. Rozwiązaniem jest umieszczenie wybranej czcionki na stronie w różnych formatach.
Gdy już znajdziemy odpowiednią czcionkę w dowolnym formacie (format nie jest ważny, gdyż i tak trzeba ją przekonwertować na pozostałe) należy otworzyć ją i upewnić się, że zawiera polskie znaki. Następnie trzeba przekonwertować ją na pozostałe potrzebne typy: .eot oraz .ttf (zamiast .ttf można również użyć.otf). Konwertery czcionek można znaleźć w sieci. Przykładowy znajduje się pod adresem: http://onlinefontconverter.com.

Kolejnym krokiem jest edycja pliku CSS, w którym to wykorzystać można uniwersalną deficję @font-face:

@font-face
{
font-family: 'Graublau Web';
src: url('GraublauWeb.eot');
src: local('Graublau Web Regular'), local('Graublau Web'),
url('GraublauWeb.otf') format('opentype');
}

W m powyższym przykładzie została użyta czcionka w formacie .otf. Z tego powodu w w jej definicji format został zdefiniowany jako „opentype”. Jeżeli zamiast pliku .otf użyty zostanie plik .ttf, należy zmienić wartość formatu na „truetype”. Czcionki mogą znajdować się w różnych folderach, co trzeba uwzględnić w definicji @font-face.

Jeszcze prostszym sposobem jest skorzystanie z http://www.fontsquirrel.com/fontface/generator, który jest darmowy również do celów komercyjnych. Sposób użycia jest bardzo prosty. Należy załadować czcionkę, przeklikać się przez opcje i ściągnąć archiwum z gotowymi czcionkami i skryptami.

Dzięki temu zabiegowi we wszystkich przeglądarkach użyta będzie ta sama czcionka.